Dobry mentor to nie celebryta, bo ten jest skupiony na sobie i swoich potrzebach. Mentor, dzięki osiągnięciu już wyżyn i sukcesów w swojej dziedzinie, może skupić się na potrzebach podopiecznego, zwanego mentee. Dzisiejszy tekst jest ściągawką, która pozwala postawić pierwsze kroki początkującemu mentorowi i mentee.

7 kroków, by zostać zostać mentorem: 

  1. Weź kartkę papieru i wypisz na niej swoje unikatowe doświadczenia, które mogą być potrzebne innym, a którymi jesteś gotów się podzielić. Przeanalizuj, jakie zdobyłeś kompetencje, wiedzę ekspercką, jakie masz doświadczenia i pasje, w czym możesz być autorytetem dla innych? 
  2. Odpowiedz sobie szczerze na pytanie: po co mi mentoring? Dlaczego chciałbym się podzielić z kimś obcym własnym doświadczeniem? Czego się spodziewam po roli mentora? Dobry mentor wchodzi ze swoim podopiecznym w bliską relację. Czy jesteś gotów mówić szczerze o swoim życiu, dzielić się i sukcesami i porażkami, otworzyć przed drugim, początkowo nie znanym człowiekiem?
  3. Spójrz na swój kalendarz: czy na pewno znajdziesz czas, by komuś poświęcić uwagę, skupić się na nim, rezygnując z rozpraszaczy, odbierania telefonu, zaglądania do poczty mailowej? 
  4. Zastanów się, z kim i w jakim obszarze chcesz pracować jako mentor: z ludźmi biznesu, młodymi przedsiębiorcami, uzdolnioną lub problematyczną młodzieżą, studentami, absolwentami wchodzącymi na rynek pracy, z kobietami, ojcami samotnie wychowującymi dzieci, właścicielami startupów? Jaka jest interesująca grupa odbiorców zainteresowanych Twoim doświadczeniem? 
  5. Przemyśl, jakiej wiedzy, umiejętności, postaw oczekuje się, Twoim zdaniem, od profesjonalnego mentora? 
  6. Zastanów się, rozwój jakiej kompetencji pozwoli Ci myśleć o sobie jak o profesjonalnym mentorze. Przygotowanie mentorów do działania wymaga rozwoju konkretnych kompetencji (umiejętności, postaw) podczas warsztatów i szkoleń.  
  7. Zostaniesz przedstawiony potencjalnym mentees. Prawdopodobnie zgłosi się do ciebie wielu chętnych. Ostatecznie potrzebujesz sam zdecydować, z kim będziesz się spotykać. Co ma cechować Twojego mentee, osobę, której chciałbyś poświęcić uwagę jako mentor. Zdefiniuj profil: płeć, wiek, krąg kulturowy, dotychczasowe doświadczenie, branżę, wyzwania zawodowe, cel na mentoring, oczekiwania wobec mentora, preferowany przez Ciebie sposób pracy i komunikacji oraz wartości. 

7 kroków być zostać mentee w relacji mentoringowej

  1. Na początek zastanów się, kim jesteś obecnie, w jakim momencie życia się znajdujesz. Kończysz studia i nie wiesz, jaką drogę zawodową obrać? Chcesz wiedzę ze studiów wzbogacić o umiejętności praktyczne? Marzysz o założeniu własnej firmy, ale brakuje ci wiedzy biznesowej? Masz pomysły i energię, by zmieniać swoje środowisko, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać? Rozwijasz własną firmę, ale chcesz zrobić krok milowy w rozwoju? 
  2. Zdefiniuj powód, dla którego rozwój pod opieką mentora jest dla Ciebie ważny i odpowiedz sobie na pytanie, czego oczekujesz od mentoringu. 
  3. Weź kartkę papieru i wypisz swoje mocne strony, talenty, umiejętności, doświadczenie. Dobrze określ swoje cele, które dzięki mentoringowi chcesz osiągnąć. Po czym konkretnie poznasz, że je osiągnąłeś? 
  4. Spójrz na siebie oczami potencjalnego, wymarzonego mentora. Zastanów się, czym przekonasz mentora, by właśnie tobie chciał poświecić swój czas? Zastanów się, jakie warunki musisz spełnić, by zostać profesjonalnym mentee. Nie snuj domysłów, nie skupiaj na obawach i lękach, po prostu pomyśl o tym, czym możesz zdobyć przychylność i zaangażowanie mentora? Co możesz mu zaoferować w ramach relacji mentoringowej?  
  5. Zastanów się, z kim chcesz pracować jako mentee: z ludźmi biznesu, z doświadczonymi przedsiębiorcami, z autorytetami branży, z lider(k)ami biznesu łączących role zawodowe z rodzicielskimi? Określ grupę docelową i obszary rynku, w których zamierzasz aktywnie szukać mentora. 
  6. Przygotuj się dobrze na pierwsze spotkanie z potencjalnym mentorem, sprecyzuj swoje oczekiwania, o których otwarcie powiesz, aby mentor mógł się do nich odnieść. Bądź autentycznie sobą, profesjonalny i spójny. Nie zmyślaj i nie kreuj się na kogoś, kim nie jesteś. Jeśli ty nie umiesz zaakceptować siebie, skąd pomysł, że spodobasz się swojemu mentorowi 😉  
  7. Zastanów się, jakie cechy powinien posiadać Twój mentor.  Określ pożądany profil: płeć, wiek, krąg kulturowy, dotychczasowe doświadczenie, branżę, swój cel na mentoring, preferowany przez Ciebie sposób pracy, komunikacji oraz wartości. 

Relacja mentoringowa to nie rocket science. Zdefiniowanie celu na mentoring, ustalenie zasad współpracy to najprostsza część mentoringu. Nieco trudniejsze jest dobranie właściwej pary i zbudowanie otwartej, profesjonalnej relacji. Najważniejsze jednak, i jak uczy doświadczenie najtrudniejsze wyzwanie, wiąże się z pełną uważnością, zaoferowaniem sobie pełnego skupienia, okazaniem ciekawości oraz komunikacją. Mentor powinien komunikować prawo mentee do skorzystania z własnego doświadczenia bez oczekiwania skorzystania z jego rad. Mentee z kolei, powinien być otwarty na feedback, zainteresowany uczeniem się z lekcji płynących z doświadczenia mentora. Równocześnie jednak powinien być gotów do podjęcia samodzielnych decyzji i powiedzenia asertywnego „stop”, gdyby mentor próbował przekuć go na swój obraz i podobieństwo. 

Tips not Tricks 

Cel na mentoring dotyczy zwykle pomysłu na rozwój, zmiany w życiu lub karierze, wyzwania zawodowego, trudnego wyboru, którego trzeba dokonać, rozwijania strategicznych kompetencji, poszerzenia wiedzy o własnym potencjale lub zwiększenia poczucia własnej wartości i wpływu w pełnionych rolach.  

Określ swoje dzisiejsze wyzwanie, którego realizacja przybliży Cię do realizacji marzeń oraz pierwszy krok, który wykonasz w stronę mentoringu. Poszukaj inspiracji, poczytaj o otwartych programach mentoringowych organizowanych przez różne instytucje. Jeżeli przygotowujesz się do roli mentora weź udział w warsztacie otwartym „Lider – mentorem”.