“What would happen if we studied what was right with people versus what’s wrong with people?” To słowa Donalda O. Cliftona – autora opublikowanej w 2001 książki “Now, Discover Your Strengths” i narzędzia znanego pod nazwą StrengthsFinder oraz jednego z ojców założycieli nurtu nazywanego psychologią pozytywną. Innymi słowy: zamiast zastanawiać się wciąż co jest z tobą nie tak, przyjrzyj się pozytywnym aspektom swojej psychiki, które mogą sprawić, że twoja jakość życia i skuteczność w pracy wzrosną.

Pierwszy test otworzył mi oczy i był szkiełkiem, dzięki któremu mogłem przyjrzeć się sobie samemu. Mimo, że miałem do czynienia wcześniej z psychometrią, nie widziałem raportu, który opisałby mnie tak trafnie i użytecznie zarazem. Przygoda z Gallupem – udział w konferencji Strengths Summit, wprowadzenie testu Gallupa do narzędzi w prowadzonych przeze mnie procesach coachingowych i wreszcie – ukończony przed chwilą kurs Gallup-Certified Strengths Coach to transformujące doświadczenia, które zmieniły sposób w jaki patrzę na siebie, ludzi, zespoły i swoją zawodową misję.

Oto 7 powodów dla których uważam, że każdy powinien zrobić ten test:

  1. Każdy ma talent. Każdy z nas i naszych współpracowników ma swój Top 10 czy Top 5, a nawet ma swój „numer jeden”. Nie ma sposobu i nie ma powodu, aby porównywać swoje wyniki z innymi, ponieważ nie istnieje żadna „norma” dla populacji, ani miara, która pozwalałaby stwierdzić, że ktoś jest w danej dziedzinie lepszy. Po prostu – ty jesteś najlepszy np. w strategii, bo to jest twoja najmocniejsza cecha spośród 34. 
  2. Każdy z nas ma swój unikalny profil mocnych stron, ponieważ prawdopodobieństwo wystąpienia pięciu tych samych mocnych stron w tej samej kolejności wynosi 1 do 33 milionów. Dlatego nazywamy ten raport “Signature”. Talenty czynią nas unikalnymi. 
  3. Test odpowiada na pytanie: kim jesteś? Jesteś tym, co robisz najlepiej. Taka odpowiedź z poziomu tożsamości to dobra podstawa do każdego “sięwzięcia” i układania pomysłu na siebie.
  4. Talent to życiowy drogowskaz. Mocne strony są predyspozycjami, które warto zrozumieć i wykorzystać, ponieważ podpowiadają ci, w jakich sytuacjach i w jakich rolach zawodowych będziesz sobie radził najlepiej. 
  5. Lista 34 talentów Gallupa to międzynarodowy kod, rozpoznawany na całym świecie. W ciągu 20 lat test wykonało ponad 20 milionów ludzi a tysiące menedżerów i rekruterów uznaje jego wynik za miarodajny dla ludzkiego potencjału. Umieszczenie informacji o talentach Gallupa w aplikacji czy profilu Linkedin podnosi szanse na znalezienie odpowiedniej pracy.
  6. Talent to najlepsza inwestycja. Jeżeli myślisz poważnie o swoim rozwoju, przyszłości czy karierze, praca włożona w rozwój mocnych stron da ci lepszy zwrot z inwestycji, niż zmaganie się ze słabościami. Wybierając pracę zgodną z talentami robisz to co lubisz i lubisz swoje życie.
  7. Zespoły budowane na silnych stronach angażują się w pracę. Lider, który zna i rozwija mocne strony swojego zespołu osiąga lepsze wyniki nie tylko pod względem zaangażowania, również retencji i efektywności pracy swojego teamu.

Jeżeli chcesz zrobić test, znajdziesz go online. Jeżeli interesuje Cię test, omówienie wyników i coaching (indywidualny lub grupowy) napisz do mnie maila:

marek@younicorn.pl